Julius Verne
Stránka věnovaná
otci žánru science fiction

Verze 2.0 - 18.6.2.1996

Návrat

Pozor! Novinka! Ukázky vazebných typů 19. a zač. 20. století!

NEW!! English text added! See samples of most interessing binding types of 19. and first decades of 20 century!

Loni uplynulo od smrti Julia Vernea devadesát let. Ve vydávání jeho děl se pokračuje na celém světě. Jen u nás se dvě nakladatelství systematicky zabývají zaplňováním bílých míst, zanechaných ediční politikou někdejšího SNDK/Albatrosu, plzeňský Mustang a brněnský Suchánek. Tuto stránku chci postupně rozšiřovat a obdělávat tak, aby byla k užitku různým typům lidí.

Především jsou to zájemci o život Julia Vernea. Pro něm by zde měla vzniknout odkazová aparatura biografická. Pro čtenáře fantastických verneovek je zde Encyklopedie fantastických vynálezů a motivů. Zařadím i famózní přednášku Honzy Kantůrka na téma Byl kapitán Nemo námořní lupič? Konečně jsou zde sběratelé. Ty oslovuji v této první verzi. Najdou zde přehled románů Julia Vernea vydaných nakladatelstvím Jos. R. Vilímek, Praha. Brzy budou následovat vernovky vydávané Kočím, Beaufortem, Hynkem, Lauermannem a Maticí lidu.

Tím bude položen základ. Seznam vychází z osobní sbírky autora, jistě je tedy neúplný. Za každou připomínku jsem vděčen na adrese neff@login.cz. Zajisté i za nabídky knih do sbírek na výměnu či k odprodeji, ehm.

Podstatný je úplný přehled Vernových knižně vydaných próz (neobsahuje tedy divadelní hry, které též vycházely česky a jsou sběratelským rarissimem). Tento seznam Vernových románů obsahuje pro orientaci i varianty českých názvů. Jádrem činnosti každého sběratele je samozřejmě Vilímkova produkce. Nejdříve je třeba poznat vazebné typy Vilímkova domu. V tomto seznamu najdete i výčet románů, jež v průběhu desetiletí u Vilímka vyšly.

POZOR - KRITIKA KNIHY Z MUSTANGU PLUS ILUSTRACE (RYTINY!!)

Ondřej ASTON Neff