Výňatky z časopisu WIRED připravuje

a komentuje -jansan-



 

 

Titulní strana

1.1. - 31.1.1998

11.12. - 30.12.1997

7.11. - 8.12.1997

11.10. - 3.11.1997

25.9. - 10.10.1997

7.9. - 24.9.1997

7.8. - 19.9.1997

7.7. - 7.8.1997

6.6. - 7.7.1997

20.5. - 6.6.1997

8. - 20.5.1997

1. - 31. ledna 1998

Úvodem: Ti, kteří se chtějí podívat na celý text ve Wiredovském archivu denních zpráv, jej najdou na: http://www.wired.com/news/ a dole na stránce kliknou na "Find". Objeví se vám hledací stránka a tam vypíšete nějaké slovo z názvu článku, vedle pak kliknete na "FULL TEXT" a podle data zvolíte "LAST MONTH" či jinak. Na samotný časopis WIRED (vychází v tisku jednou měsíčně, na NETu ale o měsíc později), se dostanete skrze: http://www.wired.com/


Špióni (Euro Cops May Get to Snoop On Netizens , 29 ledna)

Evropští ministři se v Birminghamu dohodli, že budou monitorovat NET. Jako důvod uvedli, že se tam propírají špinavé peníze a jiné zločiny. Němci už ten zákon mají. Také ustavení nové policie - Europolu, začne v létě t.r. (ovšem s tím, že moc policie bude omezena- jak je vidět, v USA jim to ještě nepovolili. Ale co s těmi názvy: Europol - copak jim nestačí Chemapol?)

Divoký Bill, ale už není (Gates Turns Up Anti-DOJ Rhetoric, 27 ledna )

Gates obviňuje U.S. soud, že chce zkriplovat MS výrobky. Podle prosincového rozhodnutí soudu totiž musí MS oddělit Internet Explorer od Windows, což prý vede k nefunkčnímu výrobku (vcelku je to rozhodnutí soudu blbost, to je jako kdybyste nekomu nařídili nedělat na švýcarských nožích nůžky, protože ty se musí přece vždycky dělat separátně)

Digitální kompaktáta ( Compaq to Acquire Digital, 26 ledna)

Compaq koupil DEC (pro nesečtělé: Digital Equipment Corporation). Jen tak z historie: DEC postavil jeden z prvních malých populárních počítačů, PDP8, který měl "celých" 34 kbytů v magnetické paměti (každý bit byl toroidek o pruměru asi 1 mm), pak přišlo PDP11, VAX, Digital Unix, Alpha mikroprocesor atd. atd., no a dnes už nebude nic (podle jména jistě bude dál, ale my, co jsme na nich kdysi pracovali - můj první digitální trenažér byl právě DEC simulátor s NAND gates (žádná spojitost s Billem) - my si najednou připadáme nějak hrozně staří...)

Obletí svět za pár vteřin (Now You See It, Now You Don't, 27 ledna) )

Co? No přece pomluva. Na Dallas Morning News WEB sajtu uveřejnili zprávu, že jeden tajný agent bude vypovídat, jak byl svědkem "romance" mezi Billem Clintonem a Monikou Lewinsky-ou. Pak to rychle stáhli, že prý to jaksi bylo nepodložené (Podložené to bylo, ale blbostí autorů, případně těch, kteří tomu věřili. Ony totiž zákony o ublížení "na síti" jsou pořád ještě v pubertě)

Burz-ské oříšky z Asie (The Truth About the Asian Mess, 20 ledna )

Krach asijských burz by měl varovat investory. Článek uvádí pět dobrých tipů (stačí jen jeden: kupuj akcie, když jsou dole, prodej, když jsou nahoře. Jak se to pozná? To by už byl druhý tip a já vám slíbil jen jeden...)

Ještě neprší, ale už Nekape (Wired News Report Netscape Slashes Browser Prices - All the Way, 22 ledna)

Netscape podstatně snížilo cenu svého Communicatoru a Navigatoru - tedy dost podstatně - až na nulu. Jakou výhodu si od toho slibují, je dost nejasné, leda že by už měli pod pultem nové, daleko lepší. Jinak ten tah už moc neznamená: příjmy z browseru stejně poklesly tragicky. (Člověka napadá: jak to, že MS byl potrestán, že to už dával zadarmo první? )

Kouzla nejsou žádné čáry (Earth Gets a Wink from Spacecraft, 21 ledna )

Meziplanetární vehikl NEAR, který má analyzovat asteroid Eros, vyžaduje, aby byl viděn ze země (údajně 23 ledna). Jak se to dělá? No přece jako u kouzelníků zrcadly, tj roztaženými solárními panely ( já to sice neviděl, ale zato jsem viděl před pěti či více lety ruskou družici, kde navíc ty panely rotovaly - nebo že by to bylo bývalo UFO?)

Zas tam mají nějaké brouky (Internet Explorer Bug Makes a Return Visit, 15 ledna)

Internet Explorer bug umožňuje běh arbitrárního softvéru na síťové mašině, která používá IE. Ale teď, jak to čtete, MS už má nápravu. Zatím to ječtě krakeři (cracker je buď crackující hacker nebo také suchar, vyberte si) ještě nevyužívají (je na světě vůbec něco, co se nedá zhakovat?)

Yaboo (Yahoo Email Scam Resurfaces, 13 ledna )

Ne, to není překlep, boo se křičí v divadle, když se vám něco nelíbí - ano, nelíbí se nám, že Yahoo se nechá hakovat. V tom posledním případě dokonce podvodníci získávali od nic netušících netizenů (to je oficiální název obyvatel NETu) čísla jejich kredit karet. Horší je, že to free-mail konto opravdu patřilo Yahoo (na druhé straně už Barnum říkal, že sucker (lidově "cucák") se rodí jeden za minutu...)

Pater of parity (Richard W. Hamming (82), 9 ledna)

Ano, tomu pánovi je už 82 let. A kdo by neznal jeho jméno? Parity check, Hamming code check... Méně se už ví, že za druhé světové války vedl počítací středisko pro Manhattan projekt, později přešel k Bellovým, odkud se také datuje většina jeho objevů. Hamming byl intrikován tehdy malou spolehlivostí počítačů a vymyslel kód, který nejen chybu zjistí, ale jí i opraví. (to nic není: to já umím chybu najít, opravit a ještě udělat dvě jiné...)

Coitus prohibitus (Chicago Scientist Prepares to Clone Babies, 7 ledna)

Chicagský vědec říká, že je připraven dělat děti pro bezdětné rodiče - ne ovšem jako ten doktor v Kunderově povídce - zde bude to sexless. Tvrdí, že věda se nedá zastavit a klonování je první krok ke sjednocení s pánembohem... (faktem je, že pan doktor asi ještě nic nemá, jen pospíchá, než proti tomu vyjde zákon. Asi bude nejdřív klónovat idioty, ti prý jdou lehčeji...)


Z PROSINCOVÉHO ČÍSLA ČASOPISU WIRED:
(Číslo - Issue 5.12 - December´97)

  • Solarus Sexus (Sex Sells ) - Seth Warshavsky se jmenuje a vidí prý do budoucnosti. Jeho je Internet Entertainment Group je království digitálních dildoes, virtuálních lůn i živých striperek a striperů. Je to lehké vyrobit, říká a ještě lehčí prodat, od Cyberqueers of Australia až k she-manům (ne to nejsou šamani, ale hermafroditi).
  • Ztráty v kosmu (Lost in Space ) - Zatímco Pathfinder dokázal, že to nemusí být tak drahé, prokázat svou prezenci v kosmu, pokračuje NASA v drahých extemporech, jako je Space shuttle, jejímž hlavním cílem je prý udržet tam nahoře někoho naživu. Piers Bizony navrhuje daleko efektivnější program: virtuální lidskou prezenci v kosmu (některé ty "pokusy" jsou opravdu směšné, něco jako ten vtip Smutného muže: Cože, sex ve stavu beztíže? To nevím, mě to jde jenom stěží...) ).
  • Polopattiezmus (Pattie ) - Profesorka MIT Patti Maes, (vsadím se, že je to finské jméno) jinak majitelka firmy Firefly (svatojánská muška, jak jinak?), která zaměstnává agenty se softwérem, se také zabývá AI. Zajímavý postřeh: Brooks a Minsky budovali novou generaci AI: místo toho, aby zamontovávali do všeho logiku a automatizovali všecky operace, vsázeli víc na interakci a učící se systémy.
  • Ruiny z přednukleární války (The Future Ruins of the Nuclear Age ) - Sovětský Svaz kdysi vybudoval 60 vědeckých boomtowns. Když v roce 1990 udělal samotný SS svoje boom-boom, přestaly se na města vydávat peníze a zbytek je historie (článek popisuje také podivuhoný případ Anatoli Bugorského, který přežil protonový paprsek o radiaci 200 tisíc rad a po 19 letech pořád spokojeně žije dál...)
  • Mozkový stavitel (The Brain Builder ) - Hugo de Garis je výzkumník v umělé inteligenci (tu přirozenou už totiž má). Článek je intervjú s designerem projektu s jedním milionem neuronů.
  • Futurologie (The Artist of the Future Is a Technologist ) - Steven Holzman se dívá na lidi jako na mechanizmy - článek je intervjů s umělcem, který vyměnil svět štětce za virtuální paletu. ).
  • Pro příští vánoce (Wired Tools ) - 50 dárků, které potěší - roboti atd.

UNWIRED (rozmotáno odjinud)

  • Euroměna je na světě - během dalších tří let se bude postupně infúzovat do Evropských kapes a zpět.V roce 2002 se bude platit jen eurem.
  • Pan Gates si nemyslí, že už je dost velký - teda ne on, ale MS. MS ted pracuje hlavně na Bayesian neural networks - ne, to on neřekl, ale my to víme z tajných zpráv (s jídlem ovšem roste nejen chuť, ale i obezita).
  • Bouře století, tak nazývají nedávnou kalamitu v Quebeku a v Kanadě, která připravila skoro tři miliony lidí o možnost dodávky toku elektronů, jinak řečeno elektrického proudu a jednotliví zákazníci přecházeli opět k spolehlivějšímu způsobu výroby elektřiny, tj. tření ebonitových tyčí.( Navíc i 7 procent telefonních přípojek nepracovalo a netisté se nemohli zahřát žhavými zprávami ze světa na WEBu.)
  • EXCITE má defekt a nesprávně konfigurovaná NETsajt umožňuje hakerům dostat se na ní ...ale kolikrát to ještě tento měsíc budeme slyšet? Navíc po celý měsíc s tím Excite nic neudělal...(patch na opravu byl publikován v BugTraq - možná, že tím nebyli dost "excited"?)
  • Nejrychlejší Pentium II (333 MHz) je na cestě. Ovšem to samo ještě nic neurychlí, až teprve když Intel také zrychlí ostatní architekturu (data piping).
  • Hollywood (pozor na psaní, Holywood je v Irsku) tvrdí, že entertainment a ne technika povládne NETem. Netizeni prý nechtějí Yahoo, ale zábavu - říká prezident Paramount Entertainment. Pamela Leeasi taky souhlasí (už jsem o jejím lechtivém videu tady psal)
  • Sharp tvrdí, že jejich LCD display umožní počítače, které budou tenké jako papír (nojo a tištěné spoje s čipy se natisknou na druhou stranu toho papiru, že jo?)
  • MS programy jsou otevřenou cestou pro hakery, kteří mohou ukrást passwordy či osobní data, říkají experti netové security. Nekteří dokonce zrazují zákazníky od surfování NETem, dokud se chyby neopraví (to není nutné, prostě nedělejte nic důležitého, žádné transakce, nedávejte žádná čísla, zpáteční adresy a už vůbec ne telefonní čísla na své milenky (-ence) a hlavně nic nepište).
  • Netscape má zase šanci. Podobne jako v případě Titaniku, Netscape se po srážce s MS začal pomalu potápět, ale ještě dávno není pod vodou. (Jedno je jasné: i když vám teď dodájí stroj s Netscapáckým browserem, musíte s ním pak už vydržet pořád.)
  • MS pořád ještě chtějí vydat W98 v roce 98, haha - jak dlouhý asi bude ten rok?
    Navštivte HURONTARIAN - časopis, který není pro každého.